Vlak Lemkin 2024 navštíví během jarní trasy dvanáct měst. Přiveze i fotografie Antonína Kratochvíla ze Rwandy

Již potřetí se za podpory ČD CARGO a CARBOSPED na české koleje vydá Vlak Lemkin. Od 20. května, kdy bude jarní trasa zahájena na nádraží v Teplicích v Čechách, navštíví celkem dvanáct měst v pěti krajích. Ve služebních vagonech je opět připraven multimediální program na téma historie a prevence genocid.   

 Projekt Vlak Lemkin nese jméno po Rafaelu Lemkinovi, polském právníkovi židovského původu, autorovi právní a vědecké koncepce pojmu genocida a hlavním iniciátorovi Úmluvy OSN o zabránění a trestání zločinu genocidy z roku 1948. Vlak Lemkin je souprava čtyř speciálně upravených historických služebních vagonů, která od roku 2023 na železničních stanicích v ČR nabízí veřejnosti výstavní a vzdělávací aktivity k tématu historie a prevence genocidního násilí a významu mezinárodního práva pro budoucnost Evropy a lidstva.

Multimediální program ve vagonech Vlaku Lemkin v roce 2024 mimo jiné představí životní osudy Rafaela Lemkina, autora pojmu genocida, příběh Aurory Mardiganian, přeživší arménské genocidy a hlavní postavy němého filmu Ravished Armenia, vůbec prvního filmu o genocidním násilí v dějinách kinematografie, stručnou historii stalinského hladomoru na Ukrajině ve 30. letech 20. století, krátký film „Hlasy z nenávratna“ natočený v roce 2024 v prostorách terezínského ghetta k připomínce 80 let od likvidace terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince a fotografie renomovaného fotografa Antonína Kratochvíla ze Rwandy z roku 1994, kdy v této středoafrické zemi došlo ke genocidě až 800 tisíc mužů, žen a dětí menšinové etnické skupiny Tutsiů.

Autorem výtvarného zpracování interiéru výstavních vagonů je stejně jako v roce 2023 scénograf a výtvarník Milan David.

Vlak Lemkin byl vypraven v roce 2023, kdy si svět připomenul 75 let od přijetí Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy Organizací spojených národů, vůbec první lidskoprávní úmluvy v dějinách mezinárodního práva.  Vlak Lemkin v roce 2023 během 67 dní navštívil celkem 9 měst v 5 krajích České republiky (v Praze a ve Středočeském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji). Celkem v roce 2023 navštívilo projekt Vlak Lemkin více než 8 000 občanů České republiky všech generací. Vzdělávací program absolvovalo 2200 žáků ze základních a středních škol nejrůznějších zaměření.

Vlak Lemkin je pro veřejnost otevřen v pracovní dny od 14:00 do 18:00, v sobotách od 11:00 do 18:00. Vstup do multimediální expozice i na další aktivity projektu Vlak Lemkin je zdarma.

Vzdělávací program pro základní a střední školy

Vzdělávací program ve Vlaku Lemkin je určen žákům a žákyním 8. a 9. tříd základních škol a žákům a žákyním středních škol. Ve speciálně upravených služebních vagonech se žáci prostřednictvím multimediálního videoprogramu a následné diskusi se školiteli dozvědí:

  • Co je genocida a proč lidé v minulosti páchali a v současnosti stále páchají masové násilí
  • Kdo byl autor pojmu genocida a jaké byly jeho osobní motivy
  • Jaké byly hlavní příčiny a důsledky nejvýznamnějších genocid 20. století
  • Jak lze genocidám zabránit prostřednictvím mezinárodního práva

Pro objednání návštěvy školních skupin v pracovní dny mezi 8:00 a 14:00 nás kontaktujte na lemkin@studiagenocid.cz nebo čísle 773 937 864. Vstup do multimediální expozice i na další aktivity projektu Vlak Lemkin je zdarma.

Jarní trasa Vlaku Lemkin 2024:

20.5. – 22.5. Teplice v Čechách

23.5. – 25.5. Most

27.5. – 29.5. Chomutov

30.5. – 1.6. Karlovy Vary (horní nádraží)

3.6. – 5.6. Cheb

6.6. – 8.6. Mariánské Lázně

10.6. – 12.6. Plzeň (hlavní nádraží)

13.6. – 15.6. Strakonice

17.6. – 19.6. Český Krumlov

20.6. – 22.6. České Budějovice

23.6. – 25.6. Tábor

26.6. – 28.6. Vlašim

Informace o nástupištích, kde bude Vlak Lemkin přistaven, sledujte ZDE.

Projekt Vlak Lemkin je společnou iniciativou Centra studií genocid Terezín, Českých drah, ČD Cargo, Správy železnic (SŽ) a společnosti CARBOSPED. Smyslem projektu je zabránit politickým a sociálním tendencím, které prostřednictvím rasisticky, fundamentalisticky a antisemitsky zaměřených skupin a hnutí posilují nárůst nenávisti a násilí ve společnosti.  

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktivity, Média, Novinky se štítky , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.