Vlak Lemkin navštívilo přes 23 000 lidí. Vzdělávací projekt k prevenci genocidního násilí bude pokračovat na podzim s výhledem do dalších let

23.července 2025, Praha – Unikátní vzdělávací projekt Vlak Lemkin, který během dvou let navštívil všech 14 krajů České republiky, završil svou pátou – jarní – trasu. Od května 2023 do června 2025 se ve speciálně upravených vagónech s multimediální expozicí o genocidách 20. století vystřídalo více než 23 000 návštěvníků, z toho 7 700 žáků základních a středních škol. Projekt, jehož cílem je šířit osvětu o historii i prevenci genocid, bude pokračovat a na podzim zamíří do Středočeského kraje a rozšíří svůj program o nová témata – genocidu Rohingů v Myanmaru nebo masakr v bosenské Srebrenici.

Pátá trasa probíhala od 2. do 28. června 2025. Vlak Lemkin postupně navštívil Jihlavu, Pardubice, Olomouc a Ostravu-Svinov. Výstavu zhlédlo 2 400 lidí, z toho 1200 návštěvníků byli žáci středních a základních škol. Program i letos nabídl silný audiovizuální zážitek propojující dějiny genocid s aktuálními otázkami občanské odpovědnosti. „Vlak Lemkin se za dva roky stal jedinečnou vzdělávací platformou, která propojuje historii, lidskoprávní výchovu a současné výzvy. Přes silné emoce klademe důraz na kritické myšlení a podporu občanského aktivismu,“ uvedl Šimon Krbec, autor projektu a výkonný ředitel Centra studií genocid Terezín.

Unikátní multimediální výstava

Multimediální expozice ve čtyřech vagónech představila život a dílo Rafaela Lemkina, právníka, který po druhé světové válce prosadil přijetí Úmluvy OSN o zabránění a trestání zločinu genocidy. Návštěvníci se mohli seznámit s hlavními případy genocid 20. století – od arménské genocidy, přes stalinský hladomor na Ukrajině, až po genocidu v Kambodži a ve Rwandě. Důraz byl kladen na porozumění historickým souvislostem a významu mezinárodního práva pro ochranu lidských práv. Výstava zahrnovala historické záběry, dobové fotografie i snímky světoznámého fotografa Antonína Kratochvíla. Součástí expozice byl i film Pavla Chalupy Hlasy z nenávratna, který byl natočený v terezínském ghettu.

„Silný a potřebný zážitek,“ znějí reakce žáků i pedagogů

Reakce pedagogů i studentů potvrzují, že projekt je silným emocionálním a zároveň velmi edukativním zážitkem. „Program Vlaku Lemkin ve mně vyvolal hodně silné dojmy. Je to věc, kterou nerada prezentuji svým studentům, ale je to nutné, protože potřebujeme vědět, co se dělo, abychom se poučili do budoucna,“ uvedla pedagožka ostravského gymnázia a základní školy Hello Zora Jelínková. „Velkým přínosem byla přítomnost průvodce, který dokázal žáky poutavě vtáhnout do historického kontextu a podněcoval jejich zájem o téma. Diskuse, které během výstavy vznikaly, svědčily o zamyšlení nad otázkami lidských práv, spravedlnosti a odpovědnosti,“ okomentovala exkurzi na svých webových stránkách Základní škola Olomouc, Zeyerova.

Vlak Lemkin získal uznání nejen pro svou silnou formu, ale především pro schopnost citlivě propojit historická fakta s aktuálními společenskými otázkami. Důraz na empatii, porozumění a lidská práva z něj učinila výjimečný nástroj občanského vzdělávání. Výstava zároveň otevřela i prostor k reflexi témat, která jsou dnes často zpochybňována nebo popírána. Školám, které se běžně tomuto tématu nemohou věnovat do hloubky, přináší projekt zásadní přidanou hodnotu. „Školy mají často jen omezený čas věnovat se složitým historickým tématům. Vlak Lemkin jim dává jedinečnou možnost představit problematiku genocid uceleně, názorně a s důrazem na lidskoprávní rozměr,“ doplňuje Šimon Krbec.

Dva roky, 29 měst, 23 000 návštěvníků

Od dubna 2023 do června 2025 navštívil Vlak Lemkin celkem 29 měst ve 14 krajích České republiky. Výstava byla v provozu po dobu 147 dní, během nichž ji vidělo 23 000 lidí, včetně 7 700 žáků základních a středních škol. Projekt přispěl k prevenci rasismu, extremismu a politicky motivovaného násilí a zároveň podpořil naplňování mezinárodních závazků České republiky v oblasti lidských práv.

Partnerství s ČD Cargo navázalo na tradici

Hlavním partnerem Vlaku Lemkin je ČD Cargo, které navázalo na spolupráci z předchozího úspěšného projektu Vlak Lustig, který prostřednictvím divadelní hry Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou připomněl památku obětí holocaustu. „Je nám velkou ctí, že se Centrum genocid Terezín obrátilo na naši společnost a umožnilo nám stát se hlavním partnerem tak významného a z historického hlediska i velmi poučného projektu. Současná doba je plná zloby, násilí a intolerance. O to větší důležitost projektu Vlaku Lemkin přikládám. Je třeba šířit osvětu zejména mezi mládeží a předcházet šíření násilí a xenofobie,“ řekl Michal Roh, ředitel Odbor podpory prodeje ČD Cargo, a.s.

Podzimní trasa a nové výzvy pro rok 2026

Projekt Vlak Lemkin bude pokračovat i nadále. Na podzim 2025 zamíří do Středočeského kraje a rozšíří svůj program o nová témata – genocidu Rohingů v Myanmaru, kde je od roku 2017 muslimská menšina systematicky pronásledována, nebo masakr ve Srebrenici, největší válečný zločin v Evropě od druhé světové války, při kterém bosenskosrbské jednotky v červenci 1995 zavraždily více než 8 000 muslimských mužů a chlapců.

Pro rok 2026 tvůrci Vlaku Lemkin přichází s jasnou vizí dalšího rozvoje. Projekt vstoupí do nové fáze zaměřené na budoucnost, občanskou odpovědnost a aktivizaci. Souprava projde výraznou modernizací – interiéry budou interaktivnější, přístupnější pro osoby se zdravotním postižením a vybavené vícejazyčnými materiály. Expozice se rozšíří o nové případy genocidy a etnického násilí, jako je genocida Jezídů v Sýrii a Iráku nebo genocida Ujgurů v Číně. Nový vagón zároveň představí témata současných hybridních forem násilí, včetně informační války, online nenávisti a radikalizace mládeže. Interaktivní část věnovaná mezinárodnímu právu nabídne návštěvníkům vhled do aktuálních procesů u Mezinárodního trestního soudu. Vznikne také mobilní výuková aplikace s podcasty, úkoly a kvízy, které budou využitelné při výuce dějepisu a občanské výchovy. Projekt plánuje rozšíření tras i do zahraničí – po dohodě s provozovateli železnic by mohl navštívit příhraniční regiony Německa, Rakouska, Polska a Slovenska.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktivity, Média, Novinky se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.